Print Page   |   Contact Us   |   Sign In   |   Join
2018 Annual Conference Awards
Share |


2018 NAGGL Annual Conference Awards
November 15, 2018 • San Diego, CA


 

 
Distinguished Service Award
Cecilia Mitchell
Zions Bancorporation
  Instructor of the Year
Lynn Ozer
Fulton Bank
 
         
   
Longevity in Teaching Award
20 Years of Service

Christopher Anthony

BNY Mellon - Colson Services Corp.
  Longevity in Teaching Award
10 Years of Service

Margherita Stutz
Umpqua Bank
  Essential Partnership Award
Mountain America Credit Union
5 Years


Other Essential Partnership recipients not in attendance include: 

• Fifth Third Bank
• Seacoast National Bank

Advanced Lender Diploma Program Recipients


 
 
Bridget Clark
Core Bank
  Brandon Gerken
The State Bank & Trust Company
  Paul Liles
CIBC


Other Advanced Diploma recipients not in attendance include:

• Sarah Andritsch, First Bank Financial Centre
• Nathan Pearson, Stearns Bank


Fundamental Lender Diploma Program Recipients




Erik Bykat
Cornerstone Bank
  Jennifer Gese
Bank of George
  Jennifer Jones
Independent Bank
         



Adam Kirkbride
Commerce Bank
  Jared Lemmermen
Crestmark, a division of Meta Bank

  Brian Shirley
Sturdy Savings Bank

         

       
Amanda Sodano
The Bank of Tampa
       


Other Fundamental Diploma recipients not in attendance include:

• Carmen Beardsley, Entrepreneur Fund
• Nicole Bockrath, Fifth Third Bank
• Lori Cote, Northway Bank
• Vernita Crowe, PNC Bank
• Doug Fountain, Touchmark National Bank       
• Ryan Fritz, Commerce Bank
• Jessie Hughey, The Bank of Missouri
• Patrick Kelley, Sturdy Savings Bank
• Shanton Kittler, MainStreet Bank

 

• Amanda Klaus, The Bank of Missouri
• Lynda Kim, Embassy National Bank
• Sherry Larke, KeyPoint CU
• Mark Lashley, Seacoast National Bank
• Sarah Lynch, Seacoast National Bank
• Amber-Rose McCool, T Bank
• Carlos Palomo, Commercial Bank of TX         
• Denise Pinon, KeyPoint CU
• Rebecca Robinson, Entegra Bank

 

• Emily Schreiber, First Financial Bank
• Rob Skeen, 1st Capital Bank
• Brady Smith, Deseret First CU
• Susan Swengel, PNC Bank
• Alex Umstead-Wrenn, Live Oak Bank
• Wendy Wagoner, Seacoast National Bank
• Julie Warren, Fifth Third Bank
• Andrew Zorn, The Bank of Missouri


New Sustaining Members in 2018

 
 
Allegiance Bank
  Bank OZK
  California Bank of Commerce
         

 
 
First Internet Bank of Indiana
  First National Bank Small Business Finance
  Flagstar Bank

       
 
 
Fogel Law Group
  NOA Bank
  Small Business Funding Group
         

 
 
Stearns Bank
  Tetra Tech
 


Other Sustaining Member recipients not in attendance include:

• First Oklahoma Bank
• Independence Bank
• Univest Bank and Trust

Board of Directors Election Results








Lending Institution:
Rich Bradshaw
United Community Bank

  Lending Institution:
Karen McHugh
Newtek
  Lending Institution:
Jeff Nager
The Bancorp
  Lending Institution:
Calvin Regan
Meadows Bank
  Lending Institution:
Eduardo Sosa
Commerce National Bank
                 
 
           
Associate Member:
Ethan Smith
Starfield & Smith
 

Associate Member:
Louis Taylor
NOVATRAQ

           

 

NAGGL Prize Winners

Grand Prize Trip Drawing: Teri Owen, CrossFirst Bank
(4 days & 3 nights at any Marriott or Hyatt in the Continental US and airfare for two anywhere in the Continental US)

$500 Exhibitor Door Prize Drawing: Gizelle Oh, 1st Constitution Bank

Complimentary Registration to the 2018 Conference in Orlando, FL: Davina Bergin, immito

Complimentary 2-Day Training Course in Orlando, FL: Justin Whitson, Crestmark

$150 Amazon Gift Card from NAGGL: Jeong Choi, Beacon Business Bank

$100 Amazon Gift Card from NAGGL: Debbie Rice, SaviBank

Opening Reception Safari Hunt Game Winners:
$100 Amazon Gift Card from NAGGL: Sandra Sheffield, First Choice Bank - CA
$100 Amazon Gift Card from NAGGL: Kailynn Summers, Synovus
$50 Amazon Gift Card from NAGGL: Jim Ely, sbapro.com

Golf Tournament – 1st Place Team
Andrew Mitrosilis, Steve Stone, Carol Youmans, Gary Youmans

Golf Tournament – 2nd Place Team
Charles Bailey, Greg Clarkson, Skiffington Holderness, Jared Ozer

Golf Tournament – 3rd Place Team

Tony Holtzman, Sherwin Patidar, Jeff Scott, Joe Smith

Golf Tournament – 4th Place Team
John Chung, Mark Ellerbeck, Eric Fought, Stefan Freeman

Longest Drive – Adam Bergen (men), Karin Bell (women)

Closest to the Pin – Josh Moreton 

Long Putt – Mark Ellerbeck

Conference Volunteers:

NAGGL would like to thank our wonderful set of volunteers without whose help putting on an exceptional conference would not be possible. We appreciate you ... 

Joe Arie, Mark Abell, Charles Bailey, Dwight Bateman, Karin Bell, Stephanie Bitters, Scott Bossom, Brenda Bowers, Rich Bradshaw, Karen Bricken, Viki Bunting, Sheryl Cameron, Larry Conley, Julie Cripe, Rose Fletcher, Mat Foley, Julie Fuller-Jones, Kale Gaston, Alexis Hamilton, Diane Heyden, Nick Jellum, Bruce Lammers, Sylvia Merola, Jeff Nager, Ethan Smith, Margherita Stutz, Kendra Vincenty

Keyword Search
Sign In


Calendar

12/13/2018
WEBExpress: Determining Eligibility in Complex Tiered Ownership Structures